Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-02-26 | GIS, Teledetekcja

Nowe narzędzie do identyfikowania i śledzenia emisji oraz wycieków metanu

Usługa Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), realizowana przez Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) na zlecenie Komisji Europejskiej z finansowaniem z UE, uruchomiła aplikację Methane Hotspot Explorer.


Ilustracja: Nowe narzędzie do identyfikowania i śledzenia emisji oraz wycieków metanu

Rozwiązanie umożliwia użytkownikom wizualizację nowopowstałych dużych smug metanu (CH?) wykrytych przez satelitę w przedziałach czasowych od 1 do 14 dni. Dodatkowo pozwala identyfikować ich główne źródła i rozróżniać emisje związane z wydobyciem węgla, ropy naftowej, gazu, a także obszarów miejskich obejmujących składowiska odpadów. Możliwe jest również wykrywanie nieprzewidzianych lub nieznanych źródeł emisji.

Aplikacja Methane Hotspot Explorer, opracowana dla CAMS przez Holenderski Instytut Badań Kosmicznych SRON, działa poprzez łączenie danych satelitarnych dostarczanych przez spektrometr TROPOMI – zamontowany na satelicie Copernicus Sentinel-5P – z innowacyjnymi technikami uczenia maszynowego. Ponadto każde wykrycie jest weryfikowane przez ekspertów.

Aplikacja przyczynia się do oceny rozbieżności między zgłaszanymi emisjami gazów cieplarnianych a niezależnymi obserwacjami. Oprócz emisji ze znanych źródeł może również wykrywać rzadkie zjawiska, takie jak ostatnie duże emisje CH? z wulkanu Mount Fentale w Etiopii 31 stycznia – pierwsze tego rodzaju wykrycie wulkanicznego metanu przez zespół TROPOMI.

– Methane Hotspot Explorer to nowy wkład CAMS w zrozumienie roli działalności człowieka w środowisku stale rosnących emisji gazów cieplarnianych – podkreśla Richard Engelen, zastępca dyrektora CAMS. – Jest symbolem znaczącego kroku w kierunku rozwoju nowego wymiaru monitorowania i weryfikacji emisji gazów cieplarnianych przez Copernicus (CO2MVS), która pozwoli nam rutynowo obserwować antropogeniczne emisje gazów cieplarnianych – zarówno globalnie, jak i lokalnie, wykorzystując połączenie obserwacji i modelowania systemu Ziemi – wyjaśnia.

– Opracowanie instrumentów i metod wykrywania smug metanu to dopiero pierwszy krok w ograniczaniu emisji. Uruchomienie Methane Explorer jest kluczowe, by zapewnić przejrzystość w zakresie rozpoznawania dużych emisji na całym świecie dla decydentów politycznych i społeczeństwa – dodaje Bram Maasakkers, starszy naukowiec w Holenderskim Instytucie Badań Kosmicznych SRON.

Źródło: ECMWF


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Satelita wykrył spore stężenie metanu nad Polską

Dane z przyrządu Tropomi zamontowanego na pokładzie satelity Copernicus Sentinel-5P pozwoliły...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
2025-05-22 | ŁOCHÓW
Kongres GIS 2025
Głowne zagadnienia kongresu: • najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania, zaawansowane...
więcej
2025-05-22 | JÓZEFOSŁAW
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. "Nowe wyzwania geodezji inżynieryjnej w...
więcej
2025-05-22 | WARSZAWA
Konferencja: Czy to już miasta przyszłości?
W programie przewidziano panele referatów oraz warsztaty, skupiające się na aspekcie środowiskowym...
więcej
2025-05-27 | POLAŃCZYK
IX Konferencja Solina 2025
Tematyka Konferencji: 1. Rozwój zrównoważony - możliwości stosowania nowych technologii w...
więcej
2025-05-27 | BRZEŹNO
II Mistrzostwa Polski Geodetów w Golfie ze szkoleniem dotyczącym praktycznych aspektów formatu GML
Wrocławski oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich organizuje w dniach 27–28 maja 2025 r. na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
generał Rufus Putnam był pierwszym głównym geodetą Stanów Zjednoczonych? Pełnił tę funkcję w latach 1796-1803.
następny
strzałka w dółGeoludzie
Roger Tomlinson (1933-2014)

Roger Tomlinson (1933-2014)
Brytyjski naukowiej, powszechnie uważany za twórcę pierwszego systemu informacji geograficznej, stąd nazywany był "ojcem GIS-u". Urodził się 17 listopada 1933 r. w Cambridge (Wlk. Brytania). W latach 1951-54 służył w RAF jako pilot. Studiował...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1937
Amerykański fizyk Chester F. Carlson (1906-68) opatentował proces elektrofotografii. Po wieloletnich próbach (w 1948 r.) udało mu się wyprodukować w Battelle Memorial Institute pierwszą kserokopiarkę (termin kserografia wprowadzono w latach 50.).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2