Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-02-26 | GIS, Teledetekcja

Nowe narzędzie do identyfikowania i śledzenia emisji oraz wycieków metanu

Usługa Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), realizowana przez Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) na zlecenie Komisji Europejskiej z finansowaniem z UE, uruchomiła aplikację Methane Hotspot Explorer.


Ilustracja: Nowe narzędzie do identyfikowania i śledzenia emisji oraz wycieków metanu

Rozwiązanie umożliwia użytkownikom wizualizację nowopowstałych dużych smug metanu (CH?) wykrytych przez satelitę w przedziałach czasowych od 1 do 14 dni. Dodatkowo pozwala identyfikować ich główne źródła i rozróżniać emisje związane z wydobyciem węgla, ropy naftowej, gazu, a także obszarów miejskich obejmujących składowiska odpadów. Możliwe jest również wykrywanie nieprzewidzianych lub nieznanych źródeł emisji.

Aplikacja Methane Hotspot Explorer, opracowana dla CAMS przez Holenderski Instytut Badań Kosmicznych SRON, działa poprzez łączenie danych satelitarnych dostarczanych przez spektrometr TROPOMI – zamontowany na satelicie Copernicus Sentinel-5P – z innowacyjnymi technikami uczenia maszynowego. Ponadto każde wykrycie jest weryfikowane przez ekspertów.

Aplikacja przyczynia się do oceny rozbieżności między zgłaszanymi emisjami gazów cieplarnianych a niezależnymi obserwacjami. Oprócz emisji ze znanych źródeł może również wykrywać rzadkie zjawiska, takie jak ostatnie duże emisje CH? z wulkanu Mount Fentale w Etiopii 31 stycznia – pierwsze tego rodzaju wykrycie wulkanicznego metanu przez zespół TROPOMI.

– Methane Hotspot Explorer to nowy wkład CAMS w zrozumienie roli działalności człowieka w środowisku stale rosnących emisji gazów cieplarnianych – podkreśla Richard Engelen, zastępca dyrektora CAMS. – Jest symbolem znaczącego kroku w kierunku rozwoju nowego wymiaru monitorowania i weryfikacji emisji gazów cieplarnianych przez Copernicus (CO2MVS), która pozwoli nam rutynowo obserwować antropogeniczne emisje gazów cieplarnianych – zarówno globalnie, jak i lokalnie, wykorzystując połączenie obserwacji i modelowania systemu Ziemi – wyjaśnia.

– Opracowanie instrumentów i metod wykrywania smug metanu to dopiero pierwszy krok w ograniczaniu emisji. Uruchomienie Methane Explorer jest kluczowe, by zapewnić przejrzystość w zakresie rozpoznawania dużych emisji na całym świecie dla decydentów politycznych i społeczeństwa – dodaje Bram Maasakkers, starszy naukowiec w Holenderskim Instytucie Badań Kosmicznych SRON.

Źródło: ECMWF


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Satelita wykrył spore stężenie metanu nad Polską

Dane z przyrządu Tropomi zamontowanego na pokładzie satelity Copernicus Sentinel-5P pozwoliły...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
ponad 95% atmosfery Marsa stanowi dwutlenek węgla?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tomasz Niewodniczański (1933-2010)

Tomasz Niewodniczański (1933-2010)
Fizyk jądrowy, menedżer, kolekcjoner kartografików, urodził się 25 września 1933 roku w Wilnie, tam też spędził dzieciństwo. Po ukończeniu studiów na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie rozpoczął pracę w Instytucie Badań...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1764

1764
Utworzenie przez Stanisława Augusta Poniatowskiego instytucji Geometry Jego Królewskiej Mości. Pierwsze przywileje geometry królewskiego nadawano komornikom granicznym, podkomorzym, wykładowcom matematyki i geometrii.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2