Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-02-28 | GIS, Mapy, Edukacja, Ludzie

Robert Olszewski otrzymał tytuł profesora

Postanowieniem prezydenta RP z 3 lutego dr hab. inż. Robert Olszewski – kierownik Zakładu Kartografii Wydziału Geodezji i Kartografii PW, ekspert w zakresie modelowania informacji geograficznej – uzyskał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa, geodezja i transport.


Ilustracja: Robert Olszewski otrzymał tytuł profesora


Robert Olszewski urodził się w 1968 r. w Warszawie. Po ukończeniu studiów na WGiK PW w 1995 r. podjął pracę na macierzystym wydziale, początkowo jako doktorant, później zaś jako adiunkt. W okresie studiów doktoranckich przez 5 lat pracował także równolegle w Zakładzie Teledetekcji i Kartografii Morskiej Uniwersytetu Szczecińskiego.

Od początku kariery zawodowej jego zainteresowania naukowe związane były zarówno z modelowaniem kartograficznym, jak i systemami informacji geograficznej. Prowadził badania związane z geostatystyką, analizą korelacji i regresji, a także geometrią i analizą fraktalną. Badania te zaowocowały obroną pracy doktorskiej w 2001 r.
Kontynuując podjęte prace, zajmował się również tworzeniem i wykorzystaniem baz danych referencyjnych i tematycznych, w tym także baz danych wielorozdzielczych, kartograficznym modelowaniem rzeźby terenu, wykorzystaniem sieci neuronowych i systemów wnioskowania rozmytego do klasyfikacji wielocechowych obiektów przestrzennych. Zwieńczeniem prowadzonych badań było uzyskanie w 2010 r. stopnia naukowego doktora habilitowanego za pracę pt. „Kartograficzne modelowanie rzeźby terenu metodami inteligencji obliczeniowej”.
Od 2011 r. zatrudniony jest na stanowisku profesora PW, a od 2015 r. kieruje Zakładem Kartografii WGiK PW.

Obecnie prof. Olszewski zajmuje się ekstrakcją informacji i akwizycją wiedzy przestrzennej z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji, a także tematyką terraformacji Marsa, czasoprzestrzennym modelowaniem pandemii, smart city, generalizacji kartograficznej, geostatystyki, grywalizacji i geopartycypacji społecznej. Współpracuje naukowo z NASA Ames Research Center oraz wieloma uczelniami w Polsce i na świecie. Efektem lat pracy naukowej jest opublikowanie kilku monografii, ponad stu artykułów i realizacja kilkudziesięciu grantów badawczych.

Robert Olszewski jest absolwentem programu TOP 500 Innovators, uczestnikiem szkolenia w zakresie komercjalizacji badań naukowych w Haas School of Business Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Współpracuje z biznesem oraz administracją rządową i samorządową przy realizacji projektów B+R i komercjalizacji interdyscyplinarnych badań naukowych.

Źródło: WGiK PW, DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Zwyciężyły prace o modelowaniu zabudowy i infrastruktury podziemnej

Znamy już wyniki edycji 2023/2024 konkursu na najlepsze prace dyplomowe z...

Per aspera ad Martis*, czyli zespół PW na marokańskiej Saharze

W dniach 25 października – 1 listopada zespół pracowników, doktorantów i...

Naukowcy zajmujący się geoinformacją łączą siły

25 lutego odbyło się pierwsze po powołaniu pełnego składu posiedzenie Rady Naukowej Sieci...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
2025-05-22 | ŁOCHÓW
Kongres GIS 2025
Głowne zagadnienia kongresu: • najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania, zaawansowane...
więcej
2025-05-22 | JÓZEFOSŁAW
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. "Nowe wyzwania geodezji inżynieryjnej w...
więcej
2025-05-22 | WARSZAWA
Konferencja: Czy to już miasta przyszłości?
W programie przewidziano panele referatów oraz warsztaty, skupiające się na aspekcie środowiskowym...
więcej
2025-05-27 | POLAŃCZYK
IX Konferencja Solina 2025
Tematyka Konferencji: 1. Rozwój zrównoważony - możliwości stosowania nowych technologii w...
więcej
2025-05-27 | BRZEŹNO
II Mistrzostwa Polski Geodetów w Golfie ze szkoleniem dotyczącym praktycznych aspektów formatu GML
Wrocławski oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich organizuje w dniach 27–28 maja 2025 r. na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w XVI w. na Mazowszu było 446 parafii, 94 miasta i miasteczka, 5990 wsi, a jego powierzchnię określano na 578 mil kwadratowych?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Zbigniew Sitek (1928-2022)

Zbigniew Sitek (1928-2022)
Profesor Zbigniew Sitek urodził się w Kamienicy Polskiej 14 kwietnia 1928 r. Studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH ukończył w 1954 r. Doktorat obronił w 1962 r., a habilitował się w 1966 r. W latach 1963–1965 był stypendystą w National...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2000
Rok akademicki na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej rozpoczyna 1781 studentów (studia dzienne i zaoczne).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2