Rozporządzenie, wydane na podstawie ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, określa m.in. tryb oraz terminy wydawania zezwoleń na fotografowanie, filmowanie lub utrwalanie w inny sposób obrazu lub wizerunku:
• obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiektów resortu obrony narodowej nieuznanych za obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiektów infrastruktury krytycznej,
• osób lub ruchomości znajdujących się w tych obiektach.
Z wnioskiem o wydanie zezwolenia nie występuje się jednak w kilkunastu przypadkach. I tu pojawia się geodezja. Wśród wyjątków są:
• prace geodezyjne prowadzone w celu tworzenia i aktualizacji baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 10 Pgik;
• prace geodezyjne, których wyniki zostaną opracowane i przekazane do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 11 Pgik, prowadzone w ramach prac zleconych przez podmioty zarządzające obiektami.
Co ciekawe, tych geodezyjnych wyjątków nie było pierwotnej wersji projektu rozporządzenia. Pojawiły się one dopiero po interwencji m.in. Głównego Geodety Kraju oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Ze zgłoszonymi wówczas uwagami można zapoznać się na stronach RCL.
Rozporządzenie dot. fotografowania obiektów strategicznych wejdzie w życie 18 kwietnia br.