Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

2025-04-08 | Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Obiekty Muzeum Zagłębia w Będzinie zbadane przez naukowców z PW

Pracownicy Zakładu Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych (ZGIiSP) Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej przeprowadzili badania dotyczące oceny stanu technicznego obiektów zabytkowych z wykorzystaniem nowoczesnych metod fotogrametrycznych i skanowania laserowego.


Ilustracja: Obiekty Muzeum Zagłębia w Będzinie zbadane przez naukowców z PW <br />
Pomiar niwelacyjny w Podziemiach Będzińskich
Pomiar niwelacyjny w Podziemiach Będzińskich
Ilustracja: Obiekty Muzeum Zagłębia w Będzinie zbadane przez naukowców z PW <br />
Zamek warowny
Zamek warowny
Ilustracja: Obiekty Muzeum Zagłębia w Będzinie zbadane przez naukowców z PW <br />
Pałac Mieroszewskich
Pałac Mieroszewskich
Ilustracja: Obiekty Muzeum Zagłębia w Będzinie zbadane przez naukowców z PW <br />
Zespół pomiarowy
Zespół pomiarowy

Celem projektu było opracowanie metodologii prowadzenia wiarygodnych analiz stanu technicznego obiektów zabytkowych. Analizy te były wspierane elementami uczenia maszynowego i wnioskowania statystycznego. Prace badawcze koncentrowały się na zasobach Muzeum Zagłębia w Będzinie, w tym na Pałacu Mieroszewskich, zamku warownym, podziemiach oraz synagodze „Mizrachi”.

W ramach projektu korzystano z różnych metod pomiarowych, w tym pomiarów niwelacyjnych, sieci kątowo-liniowych, naziemnego skaningu laserowego oraz nalotów bezzałogowym statkiem powietrznym wyposażonym w kamerę fotogrametryczną. Pozyskane w ten sposób, a następnie przetworzone dane, takie jak na przykład chmury punktów i zobrazowania fotogrametryczne, analizowano z użyciem nowoczesnego oprogramowania oraz autorskich dla tego projektu rozwiązań.

Projekt miał również na celu testowanie różnych metod pomiarowych (geodezyjnych, geotechnicznych, konstrukcyjno-budowlanych) oraz opracowanie spójnej metodyki integracji danych wieloźródłowych. Dodatkowo, realizowano stały monitoring zmian geometrycznych obiektów, co przyczyniło się do stworzenia bazy wiedzy o stanie technicznym tych cennych zabytków. Efektem tych działań będzie opracowanie kompleksowego systemu zarządzania ryzykiem dla obiektów zabytkowych, uwzględniającego różnorodne konstrukcje i przeznaczenie tych obiektów.

Kierownikami badania byli dr inż. Krzysztof Karsznia, odpowiedzialny za klasyczne metody pomiarowe, oraz dr inż. Ewa Świerczyńska, która prowadziła badania nad nowoczesnymi metodami fotogrametrycznymi i skanowaniem laserowym. W sumie na realizację projektów przeznaczono 47 000 zł z grantów Rady Naukowej Dyscypliny Inżynieria Lądowa, Geodezja i Transport. Pierwsze zadanie realizowane było w latach 2022–2023, natomiast drugie w latach 2023–2024.

Poza wspomnianymi kierownikami zadań w projekcie wzięli udział również inni pracownicy Politechniki Warszawskiej – m.in. mgr inż. Krzysztof Książek, dr inż. Waldemar Odziemczyk, dr inż. Sławomir Łapiński, którzy opracowywali koncepcje sieci badawczych, przeprowadzali pomiary geodezyjne, geotechniczne i budowlane oraz realizowali analizy przestrzenne. Współpracowano również z międzynarodowymi partnerami z Uniwersytetu Sannio w Benewencie (Włochy) oraz z Politechniką Bydgoską.

Efekty wypracowane w ramach prowadzonych badań przyniosą korzyści zarówno w postaci nowych publikacji naukowych i monografii, jak i praktycznych zastosowań w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego. Dzięki przeprowadzonym badaniom możliwe było pozyskanie dofinansowania na prace remontowe obiektów w Muzeum Zagłębia. Projekt wzbogacił także program kompleksowego zarządzania ryzykiem, integrując dane z różnych źródeł, w tym pomiarów geodezyjnych, geotechnicznych i dokumentacji konstrukcyjnej.

Choć formalne zakończenie projektów miało miejsce w 2024 roku, prace badawcze będą kontynuowane z pomocą Muzeum Zagłębia w Będzinie i innych instytucji.

Źródło: Politechnika Warszawska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-06-10 | ON-LINE
Zagadnienia gleboznawczej klasyfikacji gruntów
Szkolenie dedykowane jest dla: - Administracji geodezyjnej wszystkich szczebli. - Wykonawców prac...
więcej
2025-06-11 | WROCŁAW
Konferencja IMPULS 2025
Konferencja poświęcona zostanie tematyce wykorzystania systemów informacji przestrzennej do...
więcej
2025-06-12 | ON-LINE
Bezpłatne szkolenie z wykorzystania aplikacji do etykietowania w systemach GIS
Instytut Infrastruktury Informacji Przestrzennej zaprasza na bezpłatne szkolenie on-line z...
więcej
2025-06-16 | WARSZAWA
EuroCOW 2025
W Warszawie w dniach 16–18 czerwca br. odbędzie się międzynarodowe wydarzenie pn...
więcej
2025-06-21 | LUSOWO
Delimitacja i demarkacja granic Odrodzonej Rzeczypospolitej. Znaki graniczne na ziemiach polskich
X Konferencja z cyklu: „Delimitacja i demarkacja granic Odrodzonej Rzeczypospolitej. Znaki...
więcej
2025-06-25 | ŁÓDŹ
IV Spotkanie Użytkowników QGIS
W pierwszym dniu odbędą się sesje referatowe związane m.in. z cyberbezpieczeństwem, danymi...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
podymne, czyli podatek zależny od liczby dymów (kominów), rodzaju budynku i miejscowości, wprowadzono w 1629 r.?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Lech Fronckiel (1954-2022)

Lech Fronckiel (1954-2022)
Urodził się 9 lutego 1954 r. Był absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Podyplomowego Studium Pedagogicznego. Odbył staże w Niemczech na Uniwersytecie we Freiburgu i LVM Versicherung Muenster w zakresie kontrolingu finansowego. Jako...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1974
W polskiej gospodarce zaczęto stosować akord zryczałtowany; wysokość wynagrodzenia za pracę była zryczałtowana. Dla podwyższenia jakości pracy w geodezyjnych zespołach produkcyjnych wprowadzono inspektorów nadzoru.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2