Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-04-15 | Teledetekcja, Firma, Software

CloudFerro współtworzy narodową konstelację satelitów obserwacyjnych CAMILA

Firma CloudFerro została operatorem segmentu naziemnego dla polskiej konstelacji satelitów obserwacyjnych CAMILA, umożliwiającej niezależne monitorowanie sytuacji kryzysowych na potrzeby cywilne i wojskowe. Spółka dostarczy usługi kompleksowej infrastruktury naziemnej dla tej misji, w tym odbiór, przetwarzanie, katalogowanie i udostępnianie użytkownikom danych pozyskanych przez satelity.


Ilustracja: CloudFerro współtworzy narodową konstelację satelitów obserwacyjnych CAMILA <br />
Fot. Naratrip Boonroung przez Canva.com
Fot. Naratrip Boonroung przez Canva.com

Narodowy Projekt Obserwacji Ziemi CAMILA (Country Awareness Mission in Land Analysis) zakłada budowę segmentu kosmicznego, który obejmie co najmniej trzy satelity – dwa optyczne i jeden radarowy, z możliwością późniejszego rozszerzenia konstelacji, oraz segmentu naziemnego, który odpowiedzialny będzie za odbieranie, przetwarzanie i udostępnianie danych pozyskiwanych z satelitów. Wyniesienie satelitów na orbitę ma nastąpić do końca 2027 roku, a po fazie testowej rozpocznie się 4–5-letnia faza operacyjna. To pierwszy krok do budowania suwerenności technologicznej w dziedzinie obserwacji Ziemi. Wartość projektu szacowana jest na 60 milionów euro.

Projekt realizowany jest z udziałem Creotech Instruments (lider techniczny, integracja satelitów), CloudFerro (operator segmentu naziemnego), Eycore (radarowe sensory pokładowe), Scanway (sensory optyczne), KP Labs (komputery pokładowe) oraz GMV Polska i GMV Hiszpania (systemy kontroli misji). Łącznie w projekt zaangażowanych będzie ponad 1000 specjalistów, a zdecydowaną większość dostawców sprzętu i usług stanowią firmy z Polski.

CloudFerro będzie świadczyć usługi segmentu naziemnego PDGS (Payload Data Ground Segment) – m.in. opracuje systemy do zamawiania danych satelitarnych przez użytkowników, pobierania i przetwarzania danych ze stacji odbiorczych oraz udostępniania użytkownikom gotowych do analizy danych satelitarnych. Usługi będą bazować na polskiej chmurze obliczeniowej CloudFerro, co zapewni pełną suwerenność danych pozyskiwanych z systemu CAMILA oraz niezależność Polski od zagranicznych podmiotów.

Planowane jest również zintegrowanie systemu CAMILA z dostarczaną i obsługiwaną przez CloudFerro platformą chmurową Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej NSIS-Cloud, gdzie dane pozyskiwane z satelitów będą mogły być przetwarzane, wizualizowane, analizowane i udostępniane podmiotom sektora publicznego oraz biznesu.

– Udział CloudFerro w projekcie CAMILA to dowód naszego technologicznego zaawansowania i zaufania, jakim obdarzają nas najważniejsze instytucje sektora publicznego i partnerzy biznesowi – podkreśla Maciej Krzyżanowski, prezes zarządu CloudFerro. – Produktem końcowym funkcjonowania każdej konstelacji satelitarnej są dane – np. w postaci obrazów i zdjęć. Dlatego tzw. segment naziemny, który gromadzi, przetwarza i udostępnia pozyskane dane, stanowi jeden z kluczowych elementów systemu. Istotne znaczenie ma wybór polskich dostawców technologii i usług, co wzmacnia niezależność operacyjną kraju i daje gwarancję kontroli nad kluczowymi procesami. CAMILA to krok milowy w kierunku suwerenności technologicznej Polski w dziedzinie obserwacji Ziemi. Posiadanie własnych satelitów obserwacyjnych i systemu do obsługi gotowych do użycia danych jest kluczowe dla zapewnienia niezależności geostrategicznej Polski, zarówno w sytuacjach kryzysowych, jak i w bieżących działaniach administracji publicznej – dodaje prezes.

CAMILA to pierwszy krok w budowie polskiej, nowoczesnej infrastruktury satelitarnej. W przyszłości możliwe będzie utworzenie konstelacji składającej się z kilkudziesięciu satelitów, co dodatkowo wzmocni bezpieczeństwo kraju oraz zapewni Polsce suwerenne zdolności w zakresie obserwacji Ziemi. Umożliwi to niezależne wykorzystanie danych obserwacyjnych z orbity okołoziemskiej zarówno w codziennym funkcjonowaniu kraju, jak i w sytuacjach kryzysowych, przede wszystkim na potrzeby cywilne, a docelowo także wojskowe.

Źródło: CloudFerro


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2