Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-04-22 | GNSS, Geodezja, Edukacja

Jak szybko podnosi się poziom Bałtyku?

Poziom morza w Bałtyku wzrasta o 5,8 mm/rok, czyli znacznie szybciej niż średnia dla oceanu globalnego (ok. 3,6 mm/rok) – dowiadujemy się z artykułu naukowców z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr Jakuba Białasa i prof. Krzysztofa Sośnicy, opublikowanego w czasopiśmie „Artificial Satellites”.


Ilustracja: Jak szybko podnosi się poziom Bałtyku? <br />
Morze Bałtyckie (fot. NASA przez Canva.com)
Morze Bałtyckie (fot. NASA przez Canva.com)

Zmiany poziomu wód w morzach i oceanach mogą być monitorowane na kilka sposobów z wykorzystaniem technik satelitarnych. Geometryczna zmiana powierzchni wody jest bezpośrednio mierzona przez misje altimetryczne, takie jak TOPEX/Poseidon, Jason-1/2/3 oraz Sentinel-6 i -3 począwszy od lat 90. ubiegłego wieku. Natomiast zmiany mas wód w oceanach są monitorowane przez misje grawimetryczne, w tym GRACE od 2002 r.

W artykule „Changes in the Water Surface Level of the Baltic Sea from Satellite Altimetry and Gravity Missions” autorzy analizują zmiany poziomu wód Morza Bałtyckiego, wykorzystując dane z satelitarnych misji altimetrycznych (TOPEX/Poseidon, Jason-1/2/3) oraz grawimetrycznych (GRACE i GRACE Follow-On). Średni roczny wzrost poziomu Morza Bałtyckiego – dla całego obszaru – wyniósł 5,8 mm/rok w latach 2001–2021 oraz 5,1 mm/rok w latach 1993–2018. To wartości wyższe niż dla południowego wybrzeża Bałtyku (2,6–3,5 mm/rok) i średniej globalnej (2,4–3,6 mm/rok).

Największe trendy grawimetryczne (1 cm/rok) występowały w zatokach Botnickiej i Fińskiej – jest to prawdopodobnie związane z wypiętrzaniem się skorupy ziemskiej w wyniku ruchów izostatycznych po epoce lodowcowej w Skandynawii.
Wzrost temperatury wynosił średnio 0,04 °C/rok w latach 1993–2018. Największy zaobserwowano w zatokach Fińskiej i Ryskiej (0,07 °C/rok), co tłumaczy się ich płytkością. Zmiany temperatury były odpowiedzialne za 28% całkowitego wzrostu poziomu morza w Bałtyku, co odpowiada 1,4 mm/rok.

Wyniki są istotne dla przewidywania przyszłych zagrożeń powodziowych i planowania działań adaptacyjnych w regionie Bałtyku (np. wzmacnianie wałów, odtwarzanie terenów podmokłych, relokacja infrastruktury). Jeżeli trend się utrzyma, to w ciągu najbliższych 100 lat poziom Bałtyku wzrośnie o 58 cm, zagrażając terenom nadbrzeżnym.

Źródło: IGiG UPWr


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Podsumowanie projektu grawimetrycznego BalMarGrav

Instytut Geodezji i Kartografii, w imieniu partnerów projektu BalMarGrav, zaprasza na webinarium...

Dane GIS z obszaru Bałtyku dostępne w aplikacjach PIG

W internecie została udostępniona duża partia danych GIS z obszaru południowego Bałtyku...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
najwyższy szczyt na Ziemi, licząc od poziomu morza, to Everest (8848 m), lecz licząc odległość od środka Ziemi najwyższy jest Aconcagua (6962 m)?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Porębski (ok. 1539-1581)
Podstarości oświęcimski, poeta, autor mapy księstw oświęcimskiego i zatorskiego. Pochodził z rodu Korniczów, którzy od XV do XVIII wieku władali wsią Poręba Wielka (woj. małopolskie) i przyjęli nazwisko Porębscy. Wydał on w 1563 roku szczegółową jak...
więcej

strzałka w dółGeodaty
500 p.n.e.
Babilończycy za pomocą sześćdziesiętnego systemu liczbowego zapisują i przewidują położenie Słońca, Księżyca i planet. W tym samym okresie w Egipcie pojawia się liczydło złożone z drutów i koralików.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2