Produkt demonstracyjny, bazujący na analizie danych z misji Sentinel-1, integruje wyniki przetwarzania różnych metod interferometrycznych, oferując skumulowane mapy przemieszczeń pionowych i horyzontalnych (wschód-zachód) dla wybranej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego (GZW) w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 1 stycznia 2023 r.
Obszar ten jest szczególnie narażony na duże i nieliniowe wartości przemieszczeń, co może powodować utratę interferometrycznej informacji pomiarowej, jak ma to miejsce w wynikach Europejskiego Serwisu Ruchów Ziemi (EGMS). Zintegrowany produkt CIBDS skutecznie rozwiązuje ten problem, eliminując trudności związane z przetwarzaniem w takich warunkach.
W opracowaniu produktu wykorzystano zaawansowane techniki satelitarnej interferometrii radarowej, w tym metody rozpraszaczy stabilnych (PSInSAR) oraz autorską metodę różnicowej interferometrii radarowej (DInSAR).
Niewątpliwym atutem produktu, poza większym pokryciem terenu informacją, jest rozdzielczość przestrzenna wynosząca 10 m, dużo wyższa niż w przypadku EGMS (100 m). Pozawala to użytkownikom platformy na bardziej szczegółowe analizy przemieszczeń terenu.
Raport, który towarzyszy produktowi, zawiera szczegółowe informacje na temat stosowanych w CIBDS metod przetwarzania danych SAR, w tym o:
• autorskim przetwarzaniu metodą różnicowej interferometrii radarowej (DInSAR), opracowanym w CIBDS, które pozwala na dokładne monitorowanie przemieszczeń w czasie,
• metodzie stabilnych rozpraszaczy PSInSAR, wykorzystywanej także w EGMS,
• autorskiej metodzie interferometrii krótkich baz (SBAS), która zapewnia wysoką rozdzielczość przestrzenną w monitorowaniu szybkich i nieliniowych przemieszczeń,
• idei integracji wyników pozyskanych z technik PSInSAR/SBAS z autorską metodą DInSAR, co pozwala na tworzenie zaawansowanych produktów, takich jak zaprezentowano w NSIS.
Produkt dostępny jest na portalu NSIS w kompozycji mapowej „Zarządzanie kryzysowe”.
Oryginalne dane można pobrać bezpłatnie TUTAJ.
Natomiast pełny raport, który szczegółowo opisuje metodologię opracowania produktu i algorytmów stosowanych w CIBDS, jest dostępny TUTAJ.