Zapis o e-świadectwie, które miałoby mieć charakter dobrowolny, znajduje się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o aplikacji mObywatel oraz niektórych innych ustaw.
Celem zmian jest umożliwienie udostępnienia w aplikacji mObywatel usługi pozwalającej osobie zainteresowanej na posługiwanie się świadectwem stwierdzającym nadanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii również w wersji elektronicznej, w postaci dokumentu mobilnego.
Projekt nowelizacji precyzuje również zakres informacyjny elektronicznej wersji świadectwa:
• wskazanie organu wydającego świadectwo;
• numer świadectwa;
• zdjęcie osoby, której nadano uprawnienia zawodowe;
• nazwisko i imię (imiona) osoby, której nadano uprawnienia zawodowe;
• zakresy posiadanych uprawnień zawodowych i daty nadania.
Zmiany w Pgik miałyby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2026 r. i wiązać się z koniecznością wcześniejszego zawarcia przez Głównego Geodetę Kraju stosownego porozumienia z ministrem właściwym do spraw informatyzacji w celu wdrożenia wspomnianej wyżej usługi.
Jak czytamy w OSR projektu, proponowane zmiany nie wygenerują jednak nowych wydatków dla budżetu państwa.
Główny Urząd Geodezji i Kartografii, który wystąpił w toku opiniowania z pomysłem dodania do projektu zapisów nowelizujących Pgik, podkreślił, że wprowadzenie e-świadectw „w sposób znaczący wspiera cyfrowy rozwój administracji publicznej”. Dodał też, że „wypracowanie technicznych rozwiązań niezbędnych do wdrożenia usługi nie będzie generowało kosztów ani po stronie COI [Centralnego Ośrodka Informatyka – red.], ani po stronie GUGiK. Prognozowany czas uruchomienia usługi to 6–9 miesięcy od podpisania porozumienia z MC [Ministerstwem Cyfryzacji – red.]”.
Teraz projektem ustawy o zmianie ustawy o aplikacji mObywatel oraz niektórych innych ustaw zajmą się posłowie. Wpłynął on do Sejmu 6 maja br.