Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-05-15 | Teledetekcja, Prawo, Instytucje

Zasady prowadzenia działalności kosmicznej w Polsce

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy, która wprowadzi przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej i nadzoru nad nią, a także przepisy ułatwiające korzystanie z danych satelitarnych przez administrację publiczną.


Ilustracja: Zasady prowadzenia działalności kosmicznej w Polsce

Założenia projektu ustawy o działalności kosmicznej poznaliśmy ponad rok temu. Będzie ona regulować m.in.:
• zasady wykonywania działalności kosmicznej;
• warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej;
• zasady i tryb sprawowania nadzoru nad wykonywaniem działalności kosmicznej;
• zasady odpowiedzialności za szkody wyrządzone w związku z wykonywaną działalnością kosmiczną;
• sposób wyjaśniania zdarzeń związanych z wykonywaniem działalności kosmicznej;
• sposób postępowania w przypadku znalezienia rzeczy, co do której istnieje podejrzenie, że jest śmieciem kosmicznym.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że działalność kosmiczna powinna być realizowana z dbałością o długoterminowy zrównoważony rozwój i nie tylko bezpiecznie, lecz także z najmniejszym możliwym negatywnym wpływem na środowisko kosmiczne.

Polski sektor kosmiczny w początkowej fazie rozwoju nie wymagał regulacji prawnych. W tym czasie rozpoznawalnością cieszyły się głównie polskie jednostki naukowe, np. Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN), Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk czy Sieć Badawcza Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa (ILOT). Z czasem stało się to także udziałem prywatnych firm – wyniesione zostały polskie satelity, a wiele instrumentów naukowych wytworzonych przez lub z istotnym udziałem polskich naukowców i przedsiębiorców funkcjonuje z sukcesem. Tym samym istnieje potrzeba prawnej regulacji działalności w przestrzeni kosmicznej oraz wypełnienia zobowiązań międzynarodowych w tym zakresie.

OH


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2