Na wystawie sprzętu geodezyjnego i nawigacyjnego w Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej (godz. 18.00–23.00) prezentowane będą zabytkowe i współczesne instrumenty geodezyjne służące do pomiaru odległości, kątów, różnic wysokości oraz współrzędnych (precyzyjnych oraz nawigacyjnych) w różnych układach kartograficznych.
Uczestnicy będą mogli zapoznać się z dawnymi metodami precyzyjnego pomiaru długości i skonfrontować je z nowoczesnymi rozwiązaniami instrumentalnymi wykorzystującymi m.in. laser. Dowiedzą się także, jak przeprowadzić kontrolę geometrii obiektów przestrzennych oraz na bazie jakich technologii geodezyjnych powstaje mapa. Dodatkową atrakcją będzie stała projekcja rozwiązań pomiarowych stosowanych w konserwacji i zabezpieczaniu zabytków. Przeniesiemy się do zagrożonych wnętrz obiektów muzealnych i poznamy technologie detekcji zachodzących zmian geometrycznych zabytkowych konstrukcji, również podziemnych, m.in. tuneli czy katakumb.
W Warszawie sprzęt geodezyjny podczas Nocy Muzeów będzie też można oglądać w Narodowym Muzeum Techniki. Wystawa „Polskie instrumenty i przyrządy geodezyjno-kartograficzne” dostępna będzie dla zwiedzających w godz. 16.00–23.30 (ostatnie wejścia o 23.00).
Tradycyjnie już swoje podwoje nocą otworzy Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie. Na zainteresowanych czekać będą dwie nowe wystawy: „Teodolity z różnych stron świata” oraz „110. rocznica śmierci Gustawa Gerlach twórcy nowoczesnego polskiego sprzętu mierniczego”.
Muzeum będzie czynne w godz. 19.00–24.00.