Rosnąca w ostatnich latach popularność wykorzystania danych geoprzestrzennych oraz wskazanie technik geoinformacyjnych w Krajowych Inteligentnych Specjalizacjach dowodzi istotnej roli, jaką pełni geoinformacja w gospodarce, administracji i nauce. Tak ważna i szeroka tematyka dotycząca wielu branż determinuje potrzebę wymiany doświadczeń w zakresie pozyskiwania i przetwarzania geodanych w szerszym gronie. Po dwóch latach od zorganizowania I Kongresu Geoinformacyjnego w Krakowie, z inicjatywy Stowarzyszeń – organizatorów wydarzenia, kontynuowana jest idea wspólnych cyklicznych spotkań poszerzonych o tematykę związaną z systemami informacji przestrzennej.
Głównym celem kongresu jest dyskusja i wymiana doświadczeń na temat udziału nowoczesnych technologii geoinformacyjnych w przetwarzaniu danych: kartograficznych, fotogrametrycznych, teledetekcyjnych oraz w systemach informacji przestrzennej. Kongres obejmie zagadnienia w zakresie: spójnego modelowania informacji sytuacyjnej i wysokościowej, standardów geoinformacyjnych, integracji opracowań fotogrametrycznych, teledetekcyjnych, kartograficznych, metod i algorytmów automatycznego modelowania 3D, a także analiz i wizualizacji danych trójwymiarowych oraz zastosowań technologii geoinformacyjnych w innych branżach.
W czasie kongresu zostanie także rozstrzygnięty XXX Konkurs Stowarzyszenia Kartografów Polskich na najlepsze mapy roku 2025.
Nadsyłanie propozycji tematów wystąpień upływa 30 czerwca br., a zamknięcie rejestracji przewidziano na 10 października br.
Koszt uczestnictwa przy rejestracji do 31 lipca br. to 900 zł netto (studenci i doktoranci) lub 1550 zł netto (pozostali uczestnicy).
Organizatorami II Kongresu są: Polska Akademia Umiejętności – Komisja Geoinformatyki, Polskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji, Polskie Towarzystwo Geograficzne – Oddział Kartograficzny, Polskie Towarzystwo Geograficzne – Oddział Teledetekcji, Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej, Stowarzyszenie Kartografów Polskich, Stowarzyszenie Geodetów Polskich Oddział Zielona Góra oraz Instytut Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Więcej informacji, w tym inne ważne daty i wysokości opłat, można znaleźć w komunikacie nr 2.