2006-04-27 |
Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Firma, Ludzie, Instytucje, Imprezy
W siedzibie Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie odbyło się spotkanie z okazji 30 rocznicy powstania OPOLiS – Ośrodka Przetwarzania Obrazów Lotniczych i Satelitarnych w IGiK. Początki istnienia ośrodka wiążą się z decyzją Prezydium Rządu z grudnia 1975 r. (145/75) „w sprawie wykorzystania obrazów satelitarnych Ziemi i zdjęć lotniczych w zarządzaniu gospodarką narodową”. Szefem Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii był wówczas Czesław Przewoźnik (na zdjęciu). W ślad za wspomnianą decyzją na rozwój ośrodka przeznaczono odpowiednie środki finansowe. Umożliwiły one zakup nowoczesnego sprzętu i technologii oraz szkolenie personelu w najlepszych centrach naukowych za granicą.
Przez wiele lat OPOLiS był kuźnią kadr w dziedzinie teledetekcji satelitarnej w Polsce. Wykonano w nim pierwsze w Polsce opracowania satelitarne zarówno na bazie zdjęć panchromatycznych i multispektralnych, jak i w podczerwieni. Tam też obróbce poddano zdjęcia wykonane w kosmosie przez pierwszego polskiego kosmonautę Mirosława Hermaszewskiego. W czasach świetności ośrodek dysponował nawet własnym helikopterem. Na podstawie zadań realizowanych przez OPOLiS powstało kilkadziesiąt prac doktorskich, a znaczna część dzisiejszego środowiska naukowego czy szefów firm zajmujących się przetwarzaniem zdjęć satelitarnych w Polsce swoje doświadczenie zdobywała właśnie tam.
Znamienne, że na dzisiejszej uroczystości, która zgromadziła ponad 60 osób i na którą przybyli przedstawiciele także pozageodezyjnych instytucji, nie pojawił się żaden reprezentant Ministerstwa Transportu i Budownictwa ani Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii – odpowiadających w Polsce m.in. za rozwój teledetekcji.
