Australijska firma AAMHatch ukończyła testowy projekt, którego celem było sprawdzenie, czy wysokorozdzielcze obrazy satelitarne pozyskane przez satelitę GeoEye-1 mogą być wykorzystane do generowania numerycznych modeli terenu o dużej dokładności.
NMT opracowano na podstawie stereopar dla położonego we wschodniej Australii obszaru o powierzchni 270 km kw. Produkt zamówiła w lutym br. jedna ze tamtejszych spółek energetycznych. Pozyskany tym sposobem model miała charakteryzować dokładność na poziomie nie gorszym niż 2 metry. Na podstawie porównania NMT z punktami kontrolnymi stwierdzono, że średni pionowy błąd kwadratowy (RMS) wyniósł 0,39 m, co pozwala na generowanie poziomic nawet co 1,3 m. Przy wyliczeniach tych wykorzystano specyfikację National Standard for Spatial Data Accuracy, w której założono, że NMT nadaje się do generowania poziomic przy cięciu nie gęstszym niż 3,25 RMS.
Jak podaje AAMHatch, zaletą wykorzystania satelity GeoEye-1 do generowania NMT jest nie tylko wysoka rozdzielczość zdjęć, lecz także bardzo duża zwrotność aparatu, dzięki czemu może on sprawnie wykonywać obrazy tego samego obszaru z dwóch pozycji.