W artykule otwierającym najnowszy numer kwartalnika „Administratio Locorum” poświęconego zagadnieniom dotyczącym gospodarki przestrzennej – nr 8 (2) 2009 – prof. Sabina Źróbek porównuje koncepcje wartości rynkowej z założeniami kliku wartości nierynkowych (tj. wartości indywidualnej, godziwej, dla wymuszonej sprzedaży czy bankowo-hipotecznej). Autorka zwraca uwagę, że sprawą zasadniczą w wyborze odpowiedniej podstawy wartości jest cel, dla którego jest przeprowadzana wycena.
Zagadnienie identyfikacji i opisu czynników kształtujących ceny lokali mieszkalnych przestawiono w drugim artykule na przykładzie olsztyńskiego rynku nieruchomości. Autorzy – Urszula Litwin i Paweł Zawora – stwierdzili, że cenę na badanym rynku kreowały głównie: powierzchnia użytkowa lokalu, położenie budynku względem centrum miasta i poziom rozwoju infrastruktury społecznej, ale także wizerunek zewnętrzny osiedla.
Artykuł pt. „Wartościowanie struktur przestrzennych za pomocą znormalizowanych wskaźników istotności terenu” stanowi pierwsze z trzech opracowań, które ukażą się w następnych wydaniach „Administratio Locorum”. Oksana Kuryj i Jan Kuryj przedstawiają w nim propozycję nowych zasad wyliczania tego wskaźnika na potrzeby opracowania ogólnych planów rozwoju obszarów wiejskich.
Wydanie zamyka artykuł Radosława Wiśniewskiego przedstawiający założenia metodyczne tworzenia modeli zjawisk gospodarczych, które mogą być wykorzystane w sporządzaniu planów gospodarowania zasobami nieruchomości.

„Acta Scientiarum Polonorum Administratio Locorum” jest jednym z kilku czasopism założonych w 2001 roku przez polskie uczelnie rolnicze. Publikowane są w nim teksty z zakresu gospodarowania przestrzenią w ujęciu krajowym i regionalnym, a także zarządzania zasobami nieruchomości na poziomie lokalnym.