Kandydat (kandydatka) na SD powinien mieć ukończone studia wyższe w dziedzinie bądź bezpośrednio związanej z badaniami kosmicznymi (geodezja, geofizyka, astronomia, matematyka stosowana) lub mogącej być wykorzystaną w takich badaniach (np. elektronika, informatyka, inżynieria materiałowa, mechanika, geologia, inżynieria środowiska itp.). Kandydat (kandydatka) powinien wykazać, iż odbyte studia wymagały zaliczenia egzaminów z matematyki w ciągu nie mniej niż czterech semestrów. Wymagana jest też dobra znajomość języka angielskiego. Przyjęcie na studia uzależnione jest od wyniku rozmowy kwalifikacyjnej (21-23 czerwca 2010). Rozmowa ta powinna przekonać komisję, iż kandydat posiada odpowiednią wiedzę i predyspozycje intelektualne, przy czym bierze się również pod uwagę wyniki studiów wyższych i ewentualnej dotychczasowej pracy zawodowej.
Studia odbywają się według ogólnych zasad ustalonych dla szkół wyższych i instytutów PAN. Doktoranci otrzymują w czasie trwania studiów nieopodatkowane stypendium w wysokości 1400 złotych oraz pokrycie ubezpieczenia zdrowotnego.
Wykaz obszarów badawczych na SD o profilu „geodynamika”:
1. Badanie ruchu obrotowego Ziemi
2. Analiza obserwacji sztucznych satelitów Ziemi
3. Pole grawitacyjne Ziemi i geoida
4. Pływy ziemskie
5. Wykorzystanie technik GPS w geodezji i nawigacji
6. Badanie zmian poziomu mórz i oceanów
Kandydaci na studia doktoranckie o profilu „fizyka kosmicznego otoczenia Ziemi” powinni mieć zaliczone wykłady z fizyki eksperymentalnej i podstaw fizyki teoretycznej oraz opanowane metody matematyczne fizyki w takich stopniu, jak zwykle wymagane jest to w programie studiów fizyki.
Szczegóły
UWAGA: Termin składania dokumentów przedłużono do 15 września 201 r.