Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-08-02 | GIS, Mapy

Dekomunizacja na mapie

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną samorządy mają jeszcze tylko miesiąc (tj. do 2 września) na dekomunizację nazw ulic, placów i innych obiektów publicznych. Ile z nich wymaga takiej zmiany? Skalę zjawiska pokazuje mapa uruchomiona przez jedno z kół studenckich wspólnie ze Stowarzyszeniem KoLiber i Instytutem Pamięci Narodowej.


Ilustracja: Dekomunizacja na mapie

Mapa dostępna jest na stronie ZmianyNazwUlic.pl. W mniejszych skalach gminy i miejscowości oznaczono na niej kolorami: zielonym, żółtym i czerwonym. Ten pierwszy informuje, że w danym miejscu dokonano już wszelkich niezbędnych zmian. Żółty świadczy o tym, że zmiany są tylko częściowe lub też budzą wątpliwości. Na czerwono oznaczono natomiast miejscowości, w których nie dokonano jeszcze żadnych modyfikacji.

Po odpowiednim powiększeniu skali, możemy szczegółowo sprawdzić, które obiekty wymagają jeszcze zmiany nazwy, a także które przeszły już dekomunizację. Obecnie mapa prezentuje stan z 3 lipca br. W jej bazie zgromadzono dane o 1673 obiektach, z czego 527 dotyczy miejsc, które przeszły dekomunizację.

Dane te pokazują, że w ciągu najbliższych tygodni na planach wielu polskich miejscowości zajdzie sporo zmian, a to oznacza spore wyzwanie dla branży kartograficznej. Już teraz lokalna prasa donosi, że dekomunizacja gdzieniegdzie powoduje spore zamieszanie – utrudnia np. dotarcie pod wskazany adres kurierom czy taksówkarzom. Z pewnością mapa dostępna na ZmianyNazwUlic.pl może być dla dostawców cyfrowych map i aplikacji nawigacyjnych istotną pomocą.

Autorami tego opracowania są: Jakub Łuczak – przewodniczący Koła Naukowo-Badawczego GIS Politechniki Wrocławskiej (student specjalności geoinformatyka studiów magisterskich II stopnia na kierunku górnictwo i geologia), a także Mateusz Walczak – student prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, członek Stowarzyszenia KoLiber, radny Rady Miejskiej Gminy Opatówek.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

od UMP Omawiana mapa jest niekompletna! Na przykład w Wałbrzychu zdekomunizowano plac Wery Kostrzewy, który tutaj w ogóle nie był uwzględniony. A czemu nie był? Wydaje mi się, że mapa obejmuje tylko te nazwiska, które _przykładowo_ wymienił IPN. A Wery Kostrzewy nie wymieniono przykładowo. No i mapa leży.
  
Zazwy z datami Szanowny Panie, rzeczywiście kwestia ulic upamiętniających daty tzw. wyzwolenia jest sprawą problematyczną. Bo o ile 'globalnie' można uznać ich zmianę za nieuzasadnioną, tak dla społeczności lokalnej często tego typu upamiętnienie wkroczenia Armii Czerwonej do miasta bywa datą wstydliwą. Osobiście uważam, że warto te nazwy zmieniać, ale rozsądnie.
    1 
komu to potrzebne Komu przeszkadzało 12-go Stycznia, 18-go Stycznia, 10-go Lutego .... i kolejne nazwy wywodzące się od dat (co by te daty nie oznaczały) Może za trochę znajdzie się następny oszołom, który uzna że jak już zlikwidowano nazwy ulic wywodzące się ze złych dat to przyszła pora na likwidacje urodzonych pod tymi datami. Pocieszam się tylko tym ze ja się nie urodziłem pod żadną z tych trefnych dat
  
 2 
Szacunek dla autorów - napracowaliście się, bardzo przydatna baza, szczególnie w połączeniu z witryną IPNu.
    1 
 3 



zobacz też:

IPN będzie szukać mogił na zdjęciach lotniczych

Instytut Pamięci Narodowej chce wykorzystać zdjęcia lotnicze i satelitarne w poszukiwaniach mogił...

Wulgaryzmy czy historyczne nazwy na Google Maps?

Na mapach Krakowa w serwisie Google’a internauci dostrzegli nazwy „Cipowy Dołek”...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-27 | POLAŃCZYK
IX Konferencja Solina 2025
Tematyka Konferencji: 1. Rozwój zrównoważony - możliwości stosowania nowych technologii w...
więcej
2025-05-27 | BRZEŹNO
II Mistrzostwa Polski Geodetów w Golfie ze szkoleniem dotyczącym praktycznych aspektów formatu GML
Wrocławski oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich organizuje w dniach 27–28 maja 2025 r. na...
więcej
2025-05-27 | ON-LINE
Standardy BIM i GIS w projektach CPK
W programie: • Standardy BIM i GIS w CPK – jak przygotować się na nadchodzące projekty;...
więcej
2025-05-28 | KIELCE
Konferencja: Inteligentna, zrównoważona i cyfrowa ulica
W programie przewidziano: • debatę otwierającą z udziałem prezydentów miast; •...
więcej
2025-05-29 | LEGNICA
XXIX Międzynarodowe Polsko-Czesko-Słowackie Dni Geodezji
W Legnicy w dniach 29-31 maja 2025 roku odbędą się XXIX Międzynarodowe Polsko-Czesko-Słowackie Dni...
więcej
2025-06-10 | ON-LINE
Zagadnienia gleboznawczej klasyfikacji gruntów
Szkolenie dedykowane jest dla: - Administracji geodezyjnej wszystkich szczebli. - Wykonawców prac...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
tensorami są np.: temperatura, spin, moment pędu, gęstość, przyspieszenie?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Adam Żurowski (1929-2016)

Adam Żurowski (1929-2016)
Wieloletni pracownik Politechniki Gdańskiej, specjalista w zakresie geodezji inżynieryjnej oraz pomiarów kontrolnych w budownictwie. Urodził się 3 marca 1929 r. we Lwowie. W 1949 r. po zdaniu matury w Liceum Ogólnokształcącym im. St. Żeromskiego w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1889
Na międzynarodowej konferencji ds. miar i wag w Paryżu uchwalono, że podstawowymi jednostkami są: metr, kilogram i sekunda. Za wzorzec metra przyjęto jedną z 30 wcześniej wykonanych platynowo-irydowych sztab (o przekroju w kształcie litery X), na...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2