Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-08-10 | Mapy

Polska firma wywołała "aferę globusową"

Globusy polskiej firmy, które trafiły na białoruski rynek, wywołały niemałe kontrowersje – wszystko przez oznaczone na nich granice polityczne.


Ilustracja: Polska firma wywołała "aferę globusową" <br />
fot. Pixabay
fot. Pixabay

O sprawie informuje portal Belsat.eu. Jak wyjaśnia, białoruskie firmy kartograficznie nie produkują już globusów, trzeba je więc sprowadzać z zagranicy. Dostarcza je np. podwarszawska firma Zachem-Głowala. Problem w tym – zauważa portal – że na tych dostępnych w białoruskich sklepach Krym oznaczony jest jako terytorium rosyjskie, podobnie zresztą jak Abchazja i Osetia Południowa, a takiej przynależności tych terenów nie uznają białoruskie władze. W związku z kontrowersjami, jakie wywołały te globusy, na wniosek władz w Mohylewie zostały one już wycofane ze sprzedaży.

W komentarzu udzielonym serwisowi Belsat.eu przedstawiciel firmy Zachem-Głowala tłumaczy, że doszło do pomyłki. Globusy miały bowiem trafić na rynek rosyjski, stąd taki, a nie inny przebieg granic. W przypadku globusów zamawianych w tym przedsiębiorstwie przez podmioty z Unii Europejskiej Krym znajduje się już w granicach Ukrainy.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Kartografowie mają wiele możliwości zaznaczania takich terytoriów na mapach. Na przykład odrębną sygnaturą jako sporne. Skąd pomysł tworzenia alternatywnych rzeczywistości w zależności od rynku zbytu?
  
 1 
@Fg, mnie to wcale nie bawi Łatwo jest za to, siedząc w rozpadającej się co prawda, ale jednak laureatce pokojowej nagrody Nobla UE pisać, że "stało się". Nie nic się samo nie stało i nic się samo nie odstanie, to ludzie ludziom zrobili i robią stale. Temat pojawił się tu, bo dotyczy kartografii, działającej na dużą skalę (dla geodetów oczywiście skala globusa jest mała). Ale ja mogę podać przykłady z mojego podwórka, gdzie ludzie ludziom także robią różne, przykre rzeczy i na co dzień nie używają prawniczego słownictwa typu przeniesienie prawa własności, tylko sprzedaż, kupno, zamiana, kradzież. Tu powstał globus, a ja mogę wskazać pewien portal i wydziały ewidencji, które sprzedają równie fałszywe obrazki z mapkami, wywołujące lokalne wojny sąsiedzkie. I jednocześnie odmawiające wprowadzenia zmian bez pisemnego wniosku właściciela, bo najłatwiej schować głowę w piasek, zasłonić się prawem i nie robić nic na własną odpowiedzialność. Ale nie znam cię, może pomagasz czynnie na tym froncie, bo ja sam tylko piszę.
  
Bardzo zabawne wypowiedzi jeśli idzie o aneksję części kraju przy której zginęło wielu ludzi. Nawet nie macie odrobiny samokrytycyzmu.
    2 
 1 
Okrągła ziemia obracająca się wokół słońca i wirująca wokół własnej osi to tylko teoria niejakiego Kopernika. Teoria nie poparta żadnymi obliczeniami czy obserwacjami. W "dziele" Kopernika jest tylko trochę rysunków i nic więcej. Są bardzie wiarygodne teoria np. płaskiej ziemi.
    1 
 1 
@hehe to nie był podział, tylko rozgraniczenie. Istniały niezbite dowody na przebieg granicy, ale jedna strona uznała, że jest inaczej, powołując się na porzekadło "Gdzie Rzym, a gdzie Krym". W trakcie sporu nie zawarto jeszcze pełnej ugody, ale strony idą na pewne ustępstwa. Oczywiście, gdyby to się działo u nas, znalazło by się kilku teoretyków, którzy uparcie twierdzą, że jeśli są jakieś stare mapy to spór zaistnieć po prostu nie może i należy odrzucać myśl, że to jednak czasem się dzieje i coś z tym trzeba umieć zrobić.
    2 
 3 
hehe a podział tego Krymu zatwierdzony decyzją? czy operat podziałowy dalej leży niesprawdzony w jednym z wschodnioukraińskich ośrodków hehe
    1 
 8 
no, zeby mogli... choć trochę się rozerwać...
    2 
 1 
na życzenie ... i od razu z zawleczką...
    2 
 1 
Proponuję dla Niemców produkować globusy z granicami minimum sprzed 1939 roku.
    2 
 2 
idąc tym tokiem rozumowania z punktu biznesowego najlepszym klientem dla tej firmy byłoby "państwo islamskie". Globus, granice kontynetów, wszystko jak leci na czarno i jeden duży napis ISIS.
  
 5 
Coś w tym jest. 3D, interaktywny, odpowiada na ruch użytkownika bo się kręci, zapewnia usługę przeglądania i przesuwania. Zależnie od wersji ma inną treść czyli wypisz wymaluj mapa tematyczna dostosowująca się do rodzaju użytkownika. Powiedziałbym nawet że piątego poziomu .
  
 2 
e-globus hmm.. doskonały przykład e-usługi o 5 poziomie dojrzałości:-)
  
 2 
Biznes klient nasz pan.
  
 4 
Podwójna moralność czy tylko biznes ?
    1 
 4 



zobacz też:

Mapa magnesem na klientów

Centrum handlowe „Galeria Łódzka” znalazło nietypowy pomysł na przyciągnięcie klientów – rozdaje im mapy.

Dekomunizacja na mapie

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną samorządy mają jeszcze tylko miesiąc (tj. do 2 września) na dekomunizację nazw ulic...

O ochronie prawnej map cyfrowych

Nakładem Wydawnictwa Wolters Kluwer ukazała się książka pt. „Charakter prawny mapy cyfrowej”.


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
2025-05-22 | ŁOCHÓW
Kongres GIS 2025
Głowne zagadnienia kongresu: • najnowsze trendy, innowacyjne rozwiązania, zaawansowane...
więcej
2025-05-22 | JÓZEFOSŁAW
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna
XVII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. "Nowe wyzwania geodezji inżynieryjnej w...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
nazwa wypraw naukowych studentów WGG AGH – „BARI” pochodzi od miasta we Włoszech, mimo iż żadna z nich tam nie dotarła?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Brożek z Kurzelowa (Broscius Cureloviensis) (1585-1653)

Jan  Brożek z Kurzelowa (Broscius Cureloviensis)  (1585-1653)
Urodził się 1 listopada 1585 roku w Kurzelowie koło Włoszczowy (woj. świętokrzyskie) w rodzinie mieszczańskiej. Pierwsze nauki pobierał od ojca. W 1604 roku rozpoczął studia na Akademii Krakowskiej. Już w 1608 roku wykładał na niej matematykę, a dwa...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1822

1822
Początek prac nad mapą topograficzną Królestwa Polskiego, zwaną Wielką Mapą Kwatermistrzostwa. Prace wykonywali (do czasu powstania listopadowego - 1831 r.) oficerowie Generalnego Kwatermistrzostwa z wchodzącym w jego skład Biurem...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2