Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2024-05-08 | Teledetekcja, Sprzęt

Nagroda Polsecure'24 dla systemu obserwacyjnego do zabezpieczania granic

Prototyp mobilnego wieloczujnikowego systemu obserwacyjnego przeznaczonego do zabezpieczenia strefy nadgranicznej SOWA opracowany przez konsorcjum z udziałem Wojskowej Akademii Technicznej otrzymał medal III Międzynarodowych Targów Polsecure.


Ilustracja: Nagroda Polsecure'24 dla systemu obserwacyjnego do zabezpieczania granic <br />
Fot. Instytut Optoelektroniki WAT
Fot. Instytut Optoelektroniki WAT

Trzecia edycja targów zakończyła się 25 kwietnia w Kielcach. Podczas gali wręczono nagrody i specjalne wyróżnienia. Medal przyznano m.in. za pojazd SOWA – prototyp mobilnego wieloczujnikowego systemu obserwacyjnego przeznaczonego do zabezpieczenia strefy nadgranicznej. Projekt został zrealizowany przez Instytut Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej (lider) oraz partnerów przemysłowych – spółki Vortex, JSW Nowe Projekty oraz SZYBICKI – Sprzęt i Zabudowy Pojazdów Specjalistycznych Waldemar Szybicki. Eksponat wystawiony był na stoisku firmy Vortex.

SOWA – pojazd wraz z wieloczujnikowym systemem obserwacyjnym – powstała w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa (Nr DOB-BIO11/03/09/2021). System ma utrudniać przemyt i przyczyniać się do zapobiegania nielegalnemu przekraczaniu granic kraju i strefy Schengen przez osoby i środki transportu.

Jak wyjaśniają naukowcy z Instytutu Optoelektroniki WAT, nośnikiem systemu jest pojazd terenowy o nadwoziu typu pickup i dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Na sam system natomiast składa się wiele niezależnych czujników, dzięki którym użytkownicy będą dysponowali kompletnym obrazem sytuacyjnym wokół pojazdu. Takie zobrazowanie umożliwia wczesne wykrycie i śledzenie – w dzień i w nocy – obiektów poruszających się po powierzchni ziemi, wody lub latających, również w trudno dostępnych obszarach przygranicznych.

Strefę dookoła pickupa można monitorować i analizować poprzez nasłuch radiowy przez całą dobę w różnych warunkach pogodowych. Wysuwany maszt teleskopowy z urządzeniem termowizyjnym z chłodzoną matrycą detektorów z zakresu MWIR umożliwia prowadzenie obserwacji w paśmie podczerwieni w jakości HD. Dzięki temu SOWA może „zobaczyć” i „usłyszeć” człowieka z odległości co najmniej 5 kilometrów. Operator może skupić uwagę na wykrytym obiekcie i śledzić go w wybranym sektorze, obserwując w paśmie podczerwieni i w paśmie widzialnym. System pozwala więc na wykrywanie ruchu, pozycjonowanie obiektów na mapie oraz jednoczesne śledzenie wielu obiektów w zakresie 360 stopni, z odświeżaniem obrazu co 1 Hz. Elementy obrazu sytuacyjnego mogą być przesyłane do przenośnych odbiorników będących na wyposażeniu patroli Straży Granicznej.
Wszystkie te dane zostaną zarchiwizowane w bazie danych opracowanej w ramach projektu i umożliwiającej analizę działań podjętych przez funkcjonariuszy.

Pojazd przeznaczony dla dwuosobowej załogi został wyposażony w system informatyczny z oprogramowaniem obsługującym wszystkie elementy prototypu oraz analizujące i agregujące dane. Akumulatorowy system zasilania pozwala na 8 godzin nieprzerwanej pracy. Dzięki systemowi informatycznemu możliwe będzie prowadzenie działań i analiza sytuacji przedstawionej na mapie, wskazanie współrzędnych wykrytego obiektu, uzyskanie informacji o zakresie emisji radiowej, trajektorii przemieszczania się obiektu oraz podgląd sytuacji za pomocą obserwacyjnych urządzeń optoelektronicznych.

Dodatkowym wyposażeniem pojazdu będzie także lądowisko dla drona z urządzeniami obserwacyjnymi, nasłuchu radiowego (w odległości do 2 kilometrów) i transmisji obrazu do przenośnych odbiorników rozmieszczonych w terenie. Bezzałogowy statek powietrzny może wznosić się na wysokość do 60 metrów i jest pozycjonowany bez udziału technologii GPS

Medal Polsecure’24 jest już kolejnym wyróżnieniem dla SOWY. Podczas Targów MSPO 2023 konsorcjum otrzymało Nagrodę Defender w grupie sprzętu wojsk specjalnych, żandarmerii wojskowej, wojsk obrony terytorialnej, policji, straży granicznej i straży pożarnej.

Źródło: WAT


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Minister Siemoniak o zakłóceniach GPS

Koordynator służb specjalnych, minister Tomasz Siemoniak udzielił odpowiedzi na interpelację poselską ws...

Cień, Narwal i Virga z WIG WAT nagrodzone przez MON

11 grudnia obyło się wręczenie nagród w III edycji konkursu o nagrodę Ministra Obrony Narodowej...

Asseco usprawni wymianę danych rozpoznawczych w ramach koalicji NATO

Jako pierwsza polska firma Asseco wprowadza do swojej oferty rozwiązanie, które...

Wojsko zapłaci 12 mln zł za oprogramowanie GIS-owe

2 Regionalna Baza Logistyczna w Warszawie rozstrzygnęła przetarg na dostawę oprogramowania firmy...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Uber "naprawia" GPS w miastach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1958 r. w Zakładzie Aparatów Matematycznych PAN zbudowano pierwszy w Polsce komputer XYZ?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Ryszard Koronowski (1927-1968)

Ryszard   Koronowski (1927-1968)
Kierownik Katedry Geodezji SGGW, specjalista od obliczeń geodezyjnych, przewodniczący SGP w latach 1966-68. Urodził się w Mławie 10 lipca 1927 roku. Od młodości był związany z harcerstwem, po wybuchu II wojny światowej działał w Szarych Szeregach;...
więcej

strzałka w dółGeodaty
ok. 830
Muhammad ibn Musa Al-Khwarizmi (ok.780-850) arabski matematyk i astronom na podstawie dzieła Ptolemeusza opracowuje mapę ówczesnego świata.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2